Big Data Gerçekleri

by Süleyman Petek 3. July 2015 20:27
Big Data (Büyük Veri) hakkında gördüğüm şu resim beni çok etkilemişti.Gerçekten bu konunun şu anda t

Big Data (Büyük Veri) hakkında gördüğüm şu resim beni çok etkilemişti.Gerçekten bu konunun şu anda tam olarak anlaşılmadığı ve zamanla daha da olgunlaşmaya açık olduğuna inanıyorum.

Sağlam ve yüksek performanslı ilişkisel veritabanlarımız varken big data da nereden çıktı ?

80 li yılların başında ilişkisel veritabanları ortaya çıkmaya başladığı zamanlarda, saklanan veri sadece transactionlardan(tam olarak Türkçe bir karşılık bulamadım buna) ibaretti. Daha sonra bu veriler çoğalmaya başlayınca insanoğlu bu verileri offline modda incelemeye başladı ve data warehouse, data mart gibi şeyler konuşulmaya başlandı. Veri analizleri ve iş zekası, yöneticilerin geleceğe yönelik planlamalarında önemli bir yere geldi. İlk başlarda bu analizler şirketlerin kendi içlerinde mevcut verilerle yürürken daha sonra internetin yaygınlaşması ile bu sefer şirket dışındaki veriler de günlük akışın önemli bir parçası oldu.


Ve sosyal medya diye birşey çıktı, artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacaktı. Olaylar daha da karmaşıklaşmaya başladı çünkü veriler o kadar hızlı ve o kadar çeşitliydi ki... Bu değişimle beraber, Facebook, Google gibi internetin liderleri kendi veri saklama,işleme ve analiz etme metotlarını geliştirdiler (dağıtık sistemler, NoSQL veritabanları gibi).

Derken mobil cihazlar patlama yaptı, bununla birlikte bulut teknolojisi de günden güne yaygınlaşmaya başladı ve dünya üzerinde üretilen veriler o kadar hızlanmaya başladı ki mevcut verinin %90 ının son 2-3 yılda üretildiği ve bunun yaklaşık %70 inin kişiler tarafından yani şirketlerden bağımsız üretildiği söyleniyor. Şu anda yeryüzünde 4 trilyon gigabyte ın üzerinde verinin var olduğu tahmin ediliyor.

Kurumlar, şirketler, müşterilerinin ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmek, yenilikçilik ve rekabet adına ayakta kalabilmek için, bu resim, video, feed vs. verileri toplamak ve çok hızlı kararlar almak zorundalar artık. Burada karıştırılmaması gereken konu, problemin, big datanın hacmen büyüklüğünden ziyade, belli bir sabit yapısı olmaması, çok değişken ve aynı zamanda çok çeşitli olmasıdır aslında.


Tags: ,

Big Data | Tech

Add comment

Calendar

<<  September 2020  >>
MonTueWedThuFriSatSun
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

View posts in large calendar

RecentPosts